Pogoda długoterminowa – sprawdza się?

Redakcja Aktualności 0 komentarze/y

Pogoda to coś, na co żaden człowiek nie ma jakiegokolwiek wpływu. Ludzkość od setek tysięcy lat próbowała znaleźć sposób na samodzielne prognozowanie pogody. W dzisiejszych czasach pogoda długoterminowa już nikogo nie dziwi. Meteorolodzy mają do swojej dyspozycji całą masę specjalistycznych sprzętów oraz oprogramowania, dzięki którym mogą tworzyć profesjonalne prognozy pogody na długi okres czasu.

Prognoza pogody – warto ją śledzić?

Wiele osób narzeka, że pogoda długoterminowa rzadko kiedy się sprawdza. Czy taka jest prawda? Nie do końca. Wiele zależy od rozmaitych czynników. W chwili obecnej z prognozy długoterminowej korzysta praktycznie większość z nas. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sprawdzalność prognoz pogody była bardzo marna. Teraz jest zupełnie inaczej. Wystarczy skorzystać z internetu, by przekonać się, jak łatwo można sprawdzić prognozowane temperatury na najbliższe dni. Zdecydowana większość prognoz się dziś sprawdza, co doceniają internauci.

Prognozy pogody kiedyś i dzisiaj

Warto wiedzieć, że za twórcę pierwszej prognozy długoterminowej uważa się amerykańskiego meteorologa Jacka M. Hubbarda, który próbował wybrać dla fizyków i wojska najlepszy dzień, w którym możliwe byłoby przeprowadzenie próby jądrowej. Doszło do tego latem 1945 roku. Okazało się, iż stworzona przez niego prognoza sprawdziła się prawie w każdym calu. W tej chwili prognozy pogody są opracowywane w pełni profesjonalnie z użyciem zaawansowanego sprzętu. Dzięki temu ich sprawdzalność jest tak wysoka.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *